معرفی رشته آمار ریاضی مشاهده مجوزات

آمار ریاضی | علم آمار از مبانی ریاضی برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده می کند تا بر اساس آن برنامه ریزی و سیاست گذاری در یک حوزه به بهترین و علمی ترین روش ممکن انجام شود. آمار ریاضی یکی از گرایش های رشته آمار است که مبنای آن توسعه نظری و تئوریک است. این رشته در مقطع دکتری نیز ارائه می شود و افراد علاقمند به آن می توانند تا مقطع دکتری آن را ادامه دهند. ظرفیت پذیرش در دانشگاه های مختلف در این گرایش بیشتر از سایر گرایش ها است. هدف از ارائه رشته آمار ریاضی پرورش افرادی است که بتوانند مسائل و مدل های آمار و احتمال را به صورت نظری و کاربردی به کار گیرند.

آمار ریاضی جامع ترین گرایش آمار است و به همین دلیل نسبت به سایر گرایش های اهمیت ویژه ای دارد. در رشته آمار ریاضی تحقیقات بر اساس روش های کاربردی و بدون هیچ محدودیتی انجام می شود. افراد پس از فارغ التحصیل شدن از این رشته می توانند در زمینه های مختلف از اقتصاد و کشاورزی گرفته تا موضوعات مربوط به مسائل اجتماعی و درمانی به عنوان متخصص آمار به تجزیه و تحلیل اطلاعات پرداخته و باعث پیشرفت و برنامه ریزی صحیح و علمی در آن زمینه ای که فعالیت می کنند باشند.

پس از این دوره چه موقعیت شغلی برای شما ایجاد می‌شود؟

پس از فارغ التحصیلی چه موقعیت های شغلی برای شما ایجاد می‌شود؟

متخصصین آمار در زمینه های مختلفی فعالیت می کنند و نقش اصلی آنها کمک به بهبود و ارتقا کیفیت حوزه ای است که در آن فعالیت می کنند. یک آمارگر می تواند در بخش های دولتی و یا خصوصی مشغول به فعالیت شود. برای مثال یک متخصص آمار می تواند در یک شرکت داروسازی به بررسی و تجزیه و تحلیل آمار مربوط به اثربخشی داروها در آزمایش های صورت گرفته بپردازد تا آن شرکت داروسازی بتواند برنامه ریزی مناسب و علمی برای ادامه فعالیت های خود داشته باشد. از آنجایی که کار آمار در شرکت ها و سازمان های بزرگ کاربرد بیشتری دارد به همین دلیل فارغ التحصیلان رشته های مربوط به آمار بیشتر جذب ادارات و سازمان های دولتی می شوند. به دلیل اینکه یک متخصص آمار می تواند در بخش های مختلفی فعالیت کند سمت های شغلی این افراد می تواند متفاوت باشد. فردی که در زمینه مسائل اقتصادی فعالیت می کند یک آمارگر علوم اقتصادی است اما اگر در زمینه علوم بهداشتی فعالیت داشته باشد به عنوان یک آمارگر زیستی یا زیست سنج شناخته می شود. به طور کلی زمینه هایی که یک متخصص آمار پس از فارغ التحصیل شدن می تواند در آنها مشغول به کار شود به صورت زیر فهرست کرد:

کارشناس آمار
مدرس دانشگاه
پژوهش گر
طراح آزمایش در تولیدات جدید
کنترل کیفیت آماری
طراحی نمونه‌ گیری و روش اجرای آن
تعیین قیمت محصول
تعیین ریسک و میزان بازگشت سرمایه
مشاور علمی
مشاور پروژه ‌ها و تحقیقات دانشگاهی

مبلغ 1,250,000 تومان

مهلت ثبت نام: تکمیل ظرفیت

ظرفیت ۳۵ نفر 6 نفر مانده

لیست دروس ترم یک کارشناسی ارشد

  • آمار استنباطی (1) (4 واحد)
  • نظریه اندازه و احتمال 1 (4 واحد)
ثبت نام آنلاین