معرفی رشته ادبیات عربی مشاهده مجوزات

رشته ادبیات عربی

ادبیات عربی | از آنجایی که در کشور ما مسلمانان به واسطه دین و مذهب کتاب آسمانی قرآن را پیروی می کنند، به خوبی با زبان عربی آشنا می شوند و نیاز به آن را احساس می کنند. زبان قرآن عربی است و برای عمل به رهنمودهای این کتاب مقدس آشنایی با این زبان حیاتی است. مسلمانان در سراسر جهان سعی دارند که با اشاعه فرهنگ اسلامی افراد پاکدامن دنیا را در تعامل و ارتباط با یکدیگر قرار دهند و به همین خاطر رشته ادبیات عربی در دانشگاه ها مورد تدریس قرار می گیرد.

برای تحصیل در رشته ادبیات عربی نیاز است که درس هایی از جمله عربی، ادبیات عربی، تاریخ و سایر دروس تخصصی این شاخه را فرا بگیرید. با تحصیل در این رشته تاریخ ادبیات عرب را مطالعه می کنید و با فنون ترجمه عربی به فارسی و برعکس آشنا می شوید. همچنین با نظم و نثر در دوره های تاریخی گوناگون آشنا می شوید و به طور کلی با دستور زبان و ادبیات عربی سر و کار خواهید داشت. قواعد و صرف‌ و نحو را نیز به خوبی آموزش می بینید و با علاقه مندان به این رشته به ادبیات عربی تسلط پیدا می کنید. البته ممکن است نخواهید که این رشته را برای تحصیل انتخاب کنید و تنها بخواهید که یک دوره حرفه ای را برای فراگیری ادبیات عربی پشت سر بگذارید.

شخصی که می خواهد در دوره ادبیات عربی آموزش ببیند و یا آن را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کند باید توانایی‌ های ویژه ای داشته باشد. از جمله اینکه باید به دروس این رشته و مباحث آن علاقه داشته باشد و موارد مطرح شده در آن را با اشتیاق و انگیزه وافر دنبال نماید. همچنین باید درس های ادبیات فارسی و عربی نمرات بالایی را کسب نماید و به دنبال کسب اطلاعات جامع تر در این رشته بوده و به تحقیق و بررسی ریشه زبان و ادبیات عربی بپردازد. به یاد داشته باشید که این رشته جزو رشته های زبان خارجی بوده و تنها افرادی که در گروه علوم انسانی تحصیل می کنند، قادر به تحصیل در این رشته می باشند.

 

پس از این دوره چه موقعیت شغلی برای شما ایجاد می‌شود؟

پس از این دوره چه موقعیت شغلی برای شما ایجاد می‌ شود؟

افرادی که دوره ادبیات عربی را پشت سر می گذارند می توانند به راحتی جذب آموزش‌ و پرورش‌ شوند ویا در مؤسسات‌ گوناگون تدریس خصوصی داشته باشند. برخی نیز به عنوان پژوهشگر یا محقق در رشته ادبیات عربی مشغول به کار می شوند.‌ همچنین این افراد با دانش زبان عربی که دارند می توانند در آزمون‌ های‌ مرتبط همچون آزمون فنی‌ قوه‌ قضائیه‌ شرکت کرده و با کسب نمره قبولی در جایگاه مترجم‌ رسمی‌ دادگستری‌ استخدام شوند یا اینکه با اخذ مجوز مورد نیاز دارالترجمه ای را در این خصوص احداث کنند.‌ ممکن است شما به شغل های آزاد علاقه مند باشید، اگر چنین باشد، شما می توانید با ترجمه متون، کتاب ها و نسخ عربی به یک مترجم برجسته تبدیل شوید و از کسب درآمد بالایی بهره مند شوید.

مبلغ 1,250,000 تومان

مهلت ثبت نام: تکمیل ظرفیت

ظرفیت 35 نفر 4 نفر مانده

لیست دروس ترم یک کارشناسی ارشد

  • تحلیل صرفی و نحوی متون ادبی (2 واحد)
  • نقد و مکتب های ادبی (2 واحد)
  • تحلیل و نقد شعر و نثر از آغاز تا پایان دوره اموی (2 واحد)
  • تفاسیر ادبی قرآن کریم (2 واحد)
ثبت نام آنلاین