چطور جرات نه گفتن داشته باشیم؟

 • بسیاری از ما احساس می‌کنیم که مجبور هستیم هر درخواستی را بپذیریم و هر کمکی را که از ما خواسته می‌شود انجام دهیم، شاید به این دلیل این کار را انجام می‌دهیم که فکر می‌کنیم بیشتر مورد قدردانی دیگران قرار می‌گیریم، یا اینکه کمتر خودخواه و دلسوزتر به نظر می‌رسیم، یا به این دلیل که نمی‌خواهیم این کار را انجام دهیم. دیگران را سرکوب کنیم، یا به این دلیل که می‌ترسیم با انتقاد مواجه شویم یا روابط و دوستی‌های خود را به خطر بیندازیم یا حتی به دلیل ترس از دست دادن فرصت‌ها، اما با گذشت زمان حلقه‌‌ای از استثمارگران در اطراف ما شکل می‌گیرد که از ما انتظار دارند همیشه خواسته‌های آنها را برآورده کنیم. حتی اگر با هزینه خودمان باشد. ما در این مقاله به دنبال تقویت نه گفتن هستیم اگر مایل به کسب اطلاعات در مورد این موضوع هستید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

   

  چطور جرات نه گفتن داشته باشیم؟

   

  چرا ما جرات گفتن «نه» را نداریم، چرا تلفظ آن اینقدر دشوار است؟

  برای این موضوع ۳ توضیح وجود دارد:

  ۱. ترس‌های ما: ترس از وارد شدن به تعارض ترس از قضاوت شدن یا انتقاد شدن ترس از خودخواه تلقی شدن ترس از نارضایتی یا صدمه زدن ترس از توجیه یا عذرخواهی ترس از احساس گناه ترس از اقتدار.

  ۲. اعتقادات ما: که عمدتاً ناشی از تربیت ماست. وقتی والدین ما را با باورهایی مانند این بزرگ کردند: که شما باید دیگران را راضی کنید… (و همیشه مهربان باشید!). باید به دیگران فکر کنی و آنچه می‌خواهند به آنها بدهی…بنابراین، در تخیل جمعی، توانایی دانستن نحوه نه گفتن به عنوان منعکس کننده یک نگرش خودخواهانه، پرخاشگرانه و آسیب زا در نظر گرفته می‌شود.

  ۳. عدم عزت نفس و اعتماد به نفس ما: ما متقاعد شده‌‌ایم که ارزش کمتری نسبت به دیگران داریم. ما احساس می‌کنیم که نمی‌توانیم نه بگوییم. فکر می‌کنیم حق نداریم رد کنیم و نه بگوییم.

   

  مضرات ناتوانی در گفتن (نه)

  عدم توانایی «نه» گفتن شما را خسته، استرس، بی‌کفایت و تحریک پذیر می‌کند و در نظر مردم ضعیف و ناامن به نظر می‌رسد.

  همچنین منجر به هدر دادن زمان و زندگی خود برای جلب رضایت دیگران و برآورده کردن خواسته‌های بی‌پایان آنها می‌شود که شما را بدون هیچ بی‌تفاوتی نسبت به احساسات خود تخلیه می‌کند و شما را در هرج و مرج روحی و عاطفی قرار می‌دهد، برای همه اینها باید یاد بگیرید که چگونه بگویید (نه).

   

  نظر ماکان آریا پارسا در مورد مهارت نه گفتن

   

  با کارآفرین جوان و موفق ایرانی بیشتر آشنا شوید:

  ماکان آریا پارسا

   

  چگونه یاد بگیریم بگوییم نه

  ۱. از یک پاسخ ساده و بی‌معنی استفاده کنید: اگر می‌خواهید نه بگویید، قاطع و مستقیم باشید، از عباراتی مانند «متاسفم، در حال حاضر نمی‌توانم به شما کمک کنم» یا «من از پیشنهاد شما قدردانی می‌کنم، اما نمی‌خواهم این کار را انجام دهم» استفاده کنید. من علاقه‌‌ای به خدمت به شما ندارم، متشکرم. » سعی کنید زبان بدن شما مطمئن و قوی باشد و در عذرخواهی و توجیه زیاده روی نکنید تا زمانی که نه بگویید، اجازه نمی‌گیرید، این حق شماست.

  ۲. اگر شک دارید به تأخیر بیندازید: اگر احساس مشکوک می‌کنید، از عباراتی مانند «بعداً پیشتان خواهم آمد» یا «درباره آن فکر می‌کنم» استفاده کنید و یک «بله» سریع مطرح نکنید. سپس، گزینه‌های خود را به‌طور عینی در نظر بگیرید. اگر تصمیم گرفتید برای نه گفتن، آن را با اطمینان بیشتری خواهید گفت.

  ۳. به یک سازش فکر کنید: اگر ایده را دوست دارید، اما برای مثال اگر مشغول هستید، راه حل مصالحه‌ای را پیشنهاد دهید که برای هر دو طرف مفید باشد، اما اگر اصلاً نمی‌خواهید سفارش را انجام دهید از این روش اجتناب کنید.

  ۴. تمایز بین رد درخواست و رد یک شخص: ماکان آریا پارسا می‌گوید به خاطر داشته باشید که شما به درخواست آزاردهنده «نه» می‌گویید نه به آن شخص. اجازه ندهید احساسات آن شخص بر قضاوت شما تأثیر بگذارد. شما حق دارید که نه بگویید اگر برای شما کار نکرد. اگر طرف مقابل شما دست رد شما را نمی‌فهمد، این مشکل خودشان است.

  ۵. از نه گفتن به فرزندانتان احساس گناه نکنید: گفتن (نه) به فرزندانتان از نظر روانشناختی ضروری است و هدف این است که حس خودکنترلی را در آنها پرورش دهید و هنر مذاکره لازم را در آینده به آنها بیاموزید زیرا این کار باعث خلاقیت آنها می‌شود. با یافتن راه‌حل‌هایی که به تنهایی برای آنها مناسب باشد، بدون تکیه بر شما و پاسخ به گریه‌ها و اعتراض‌های آن‌ها باعث می‌شود احساس کنند که کنترل آن‌ها هستند و این تأثیر منفی زیادی بر زندگی کاری‌شان در آینده خواهد داشت.

   

  «نه» گفتن چه مزایایی برای شما دارد؟

  این مزیت‌ها را با نه گفتن به دست آورید:

   

  صداقت با خود

  هنگامی که از شما خواسته می‌شود کاری را انجام دهید یا به یک مهمانی دعوت می‌شوید، سعی کنید حسی از واکنش بدن خود به دست آورید. ممکن است احساس خستگی کنید، سردرد ناگهانی داشته باشید یا احساس کنید این چیزی نیست که دوست دارید. از این نشانه‌ها غافل نشوید؛ باشد که دعوتی از سوی بدن شما برای رد آن باشد. نه گفتن به شما این امکان را می‌دهد که در مورد احساسات خود صادق باشید، اگر نمی‌خواهید به این مهمانی بروید یا در این پروژه شرکت کنید، باید «نه» بگویید.

   

  قدرت دادن به خودت

  بسیاری از مردم به دلیل اینکه نمی‌توانند «نه» بگویند مجبور به شرکت در رویدادهای خاص یا انجام وظایف خاصی می‌شوند. ممکن است فکر کنید که فقط با گفتن «بله» شادی را برای دیگران فراهم می‌کنید، اما این باعث نمی‌شود که از خود و شخصی که شما را مجبور به انجام کاری که دوست ندارید رنجش ندهید. ماکان آریا پارسا می‌گوید: وقتی «نه» می‌گویید، به احساسات و نیازهای خود اهمیت می‌دهید، در نتیجه به خود قدرت موافقت یا مخالفت می‌دهید. «نه» گفتن می‌تواند در درازمدت اعتماد به نفس شما را تقویت کند و به شما امکان می‌دهد کنترل زمان و در نهایت مسیر زندگی خود را در دست بگیرید.

   

  در زمان بیشتر صرفه جویی کنید

  گفتن کلمه «نه» باعث صرفه جویی در انرژی و تلاش شما می‌شود و شما وقت آزاد خواهید داشت که به خود اختصاص دهید، زیرا امروز فقط ۲۴ ساعت فرصت دارد که «نه» بگویید، فضایی که می‌توانید در آن سرگرمی‌های خود را تمرین کنید افزایش می‌یابد.

   

  از «نه» گفتن در محل کار چه چیزی به دست می‌آورید؟

  یکی از سخت‌ترین چیزهای نه گفتن ترس از گم شدن است، اما بیایید واقعاً به مزایای نه گفتن فکر کنیم که می‌تواند سازنده‌تر باشد. در اینجا برخی از مزایای «نه» گفتن در محل کار آمده است:

  • برای انجام تمام کارهایی که به تعویق افتاده‌‌اند زمان دارید.
  • شما این توانایی را دارید که کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشید.
  • شما اغلب به «نه» گفتن عادت می‌کنید و اولین بار سخت‌ترین است.
  • قدر خود و زمانتان را بدانید، پس به راحتی آنها را دست بالا نگیرید.

   

  سخن پایانی

  ما در این مقاله در مورد تقویت مهارت نگفتن صحبت کردیم؛ و تمامی مزایا و معایب آن را نیز بیان کردیم همانگونه که مشاهده کردید داشتن مهارت نه گفتن می‌تواند یک امتیاز ویژه بر‌‌ای افراد در تمامی جنبه‌های زندگی چه از نظر اقتصادی و چه از نظر عاطفی باشد.

   

  سؤالات متداول

  ۱. چگونه می‌گویید (نه)؟

  همه مردم در ازای وقت شما چیزی را می‌فروشند، چه ایده، دیدگاه یا نظر. آگاهی از آنچه می‌فروشند باعث می‌شود تصمیم بگیرید که از آنها خرید کنید یا نه. وقتی کسی چیزی را درخواست می‌کند و آن را به دست نمی‌آورد، واکنش فوری او ممکن است عصبانیت، ناامیدی یا حتی عصبانیت باشد. حس احترام جایگزین آن خواهد شد. زمانی که ما شدیداً و محترمانه با دیگران مخالفت می‌کنیم، به آنها اطمینان می‌دهیم که زمان ما ارزشمند است و آنها مهم هستند، اما اهداف و مقاصد اصلی ما مهمتر هستند. به یاد داشته باشید که اگر برای خودتان محدودیت قائل نشوید، تمام جنبه‌های زندگی شما با یکدیگر تداخل پیدا می‌کند و حتی بدتر از آن، ممکن است از قبل محدودیت‌هایی وجود داشته باشد، اما دیگران آنها را برای شما تعیین می‌کنند.

  ۲. چرا ناتوانی در نه گفتن خوب نیست؟

  عدم توانایی «نه» گفتن شما را خسته، استرس، بی‌کفایت و تحریک پذیر می‌کند و در نظر مردم ضعیف و ناامن به نظر می‌رسد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *